Lietuvoje yra itin paplitęs sukčiavimas telefonu, kuomet nusikaltėliai bando išvilioti santaupas, apsimesdami policijos pareigūnais ar prokuratūros darbuotojais. Nuolatinis visuomenės informavimas apie šiuos sukčiavimo būdus, panašu, duoda rezultatą ir nuskalteliams tenka ieškoti naujų "uždarbio" būdų, vienu iš tokių tapo svetimu vardu paimamos greitos paskolos internetu

Dažniausiai aukos yra įviliojamos į pinkles, kuomet sukčiai įkalba atskleisti savo internetinės bankininkystės slatpažodžius bei prisijungimo kodus. Tai yra padaroma, prisidengiant asmeninės sąskaitos neturėjimu ar prisistačius vienos iš Lietuvoje veikiančių komercinių bankų atstovu. Greitos paskolos internetu yra suteikiamos itin operatyviai, todėl sukčiams pakanka vos kelių minučių laiko tarpo ir paskola jau būna aukos sąskaitoje. Vėliau belieka padaryti pavedimą į vieno iš bendrininkų asmeninę sąskaitą ir išgryninti pinigus.

Pasitaiko, kad nusikaltėlių aukomis tampa ir nesąžiningai užsidirbti panorę piliečiai, kuriems žadama dosniai atsilyginti už trumpą pasinaudojimą jų asmenine sąskaita. Dažniausiai prisidengiama tuo, kad tarytum draugai ar giminės iš užsienio ketina pervesti pinigines lėšas, o sukčiaus sąskaitos yra areštuotos antstolių. Tačiau vietoj pinigų iš užsienio yra paimamas greitas kreditas, o auka nieko neįtardama pati atiduoda sukčiui pinigus, mainais gaudama keliasdešimt litų ir be abejo tūkstantines skolas, apie kurias sužino kiek vėliau.

Ar dažni tokie sukčiavimo atvejai?

Policijos departamento duomenimis, panašios istorijos, kuomet greitas kreditas yra išduodamas sukčiams, pasitaiko bent kartą per mėnesį. Neatmetama galimybė, kad dalis nukentėjusiųjų nesikreipia į policiją dėl panašių nusikaltimų. Dalis aukų bijo prisipažinti, kad per savo aplaidumą atskleidė asmeininius duomenis ir ko pasekoje buvo apgauti, kiti tiesiog susitaiko su ta mintimi ir patys sumoka už sukčių paimtas paskolas internetu.

Neretai ilgapirsčiai savo aukų ieško tarp asocialiai gyvenančių asmenų arba virtualioje erdvėje. Susipažinę internete su potencialia auka, įgauna jos pasitikėjimą ir vėliau išgavę elektroninės bankininkystės duomenis, pasinaudoja asmenine sąskaita, pateikdami prašymą dėl greitojo vartojimo kredito gavimo. Vos tik piniginės lėšos pasiekia sąskaitą banke, jos iš karto yra pervedamos arba išgryninamos. Dažniausiai nuo to nukenčia silpnosios lyties atstovės.

Atminkite, kad savo pinigų saugumu ir prieiga prie elektorninių prisijungimų, pirmiausia turite pasirūpinti jūs patys. Šiuo metu ilgapirščiai vis randa naujų gurdybių, kaip iš patiklių žmonių išvylioti ne tik pinigus, bet dar ir juos įklampinti į skolas. Jei norite būti tikri, kad niekas be jūsų žinios nepaims kredito arba jei tvirtai žinote, kad artimiausiu metu dėl jo tikrai nesikreipsite - užsiregistruokite mano credit info sistemoje. Čia galite nurodyti, kad jūsų vardu nebūtų išduodamos jokios paskolos, lizingai bei kiti su finansiniais įsipareigojimais susije produktai.

Panašus atvejis praėjusią savaitę buvo fiksuotas Panevėžyje, kuomet iš aštuoniolikmetės merginos, iš matymo pažįstamas vaikinas, išviliojo bankinkystės duomenis ir jos vardu buvo paimtas greitasis vartojimo kreditas internetu.

Tačiau pasitaiko, kad į aferistų pinkles papuola ir senjorai, kurie nežinodami realios situacijos, atskleidžia savo el. bankininkystės duomenis, socialiniais darbuotojais prisistatantiems aferistams.

Bankų atstovai primena, kad banko darbuotojai niekada neprašys slaptažodžių kodų ar Jūsų slaptažodžio. Todėl apie bet kokius įtartinus atvejus verčiau pranešti policijai bendruoju pagalbos telefonu 112.